Był rok 1992.W I Liceum im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, jedna z klas autorskich, ciągle poszukująca nowych wyzwań, postanowiła zrobić coś dla rzeszowskich dzieciaków na dzień ich święta, co zachęciłoby malców do nauki języków obcych, ale równocześnie było frajdą i przeżyciem artystycznym. Uczniowie ci, nadzwyczaj kreatywni i młodzi ludzie oraz otwarci na innowacje nauczyciele, zrealizowali ten pomysł. Ucząca wówczas w szkole wolontariuszka Korpusu Pokoju - pani Jennifer Olsen - wpadła na pomysł by przygotować z klasą spektakl pt.: "Cindarella". Przedstawienie zostało wystawione na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej dzięki ówczesnemu dyrektorowi Zbigniewowi Rybce. Proste dekoracje, ale śliczne, prawdziwe teatralne kostiumy, no i wszystkim dobrze znana baśń. Młodzi grali przed zapełnioną dzieciakami i ich opiekunami widownią. Zainteresowanie i odbiór przerosły oczekiwania.

Właśnie wtedy nauczycielka języka profesor Jennifer Olsen i wychowawczyni tej klasy profesor Bożena Putyło oraz dyrektor Teatru Siemaszkowej Zbigniew Rybka wpadli na pomysł ... by może dać szansę innej uzdolnionej i zainteresowanej językami obcymi Młodzieży? Może zorganizować spotkanie konkursowe dla uczniów szkół z Podkarpacia? Ufundować takie nagrody, które byłyby doposażeniem szkół w dobry sprzęt audio-video?

Już jesienią 1992 roku odbył się I Festiwal zorganizowany głównie dzięki energii i zapałowi młodzieży z I LO oraz ich opiekunów. Grupa zapaleńców robiła wszystko; od pisania tekstów, przygotowywania kostiumów, poprzez malowanie plakatów, do zdobywania potrzebnych funduszy, szukania i przekonywania do idei darczyńców. Często byli to rodzice uczniów i absolwenci szkoły. Powstał też biuletyn festiwalowy "Theater&Fun". Zainteresowanie szkół Podkarpacia przeszło wszelkie oczekiwania. Dlatego w następnym roku odbył się już II Festiwal, nazywany już Festiwalem Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych, po którym pamiątką są karty festiwalowej gazetki "Festivall Gazette". Wszystko zostało wykonane przez ówczesnych uczniów naszej szkoły - z pasją, talentem i poczuciem humoru. Mimo, że zabrakło Jennifer Olsen, która musiała wracać do USA, daliśmy radę. Zyskaliśmy wsparcie władz oświatowych, bo impreza okazała się bardzo udana i potrzebna. Prowadzenie wstępnych eliminacji stało się koniecznością, tak duże było zainteresowanie. Machina artystyczna nabierała rozpędu i powoli wrosła w kalendarz szkolnych imprez o zasięgu wojewódzkim. W następnym roku organizację i prowadzenie Festiwalu przejęła profesor Helena Kuśnierz-Rusinek i doprowadziła do XI FSzTO. Niestety potem (dosyć typowo) w okresie transformacji, dopadł nas brak funduszy na organizację. Poczekaliśmy! Festiwal powrócił! Profesor Aneta Pastuszak i dyrektor Teatru Maska, pani Monika Szela (absolwentka I LO) wzięły na swe barki trud reaktywowania tej bardzo wartościowej imprezy.

 
 
Powered by Phoca Gallery

Organizatorzy

Slider

Patronat honorowy

Image is not available
Image is not available

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Slider

Patronat medialny

Slider

SPONSORZY

Slider