Siedemnasty - NIE OSTATNI!

Poniedziałek 4 kwietnia był naprawdę udanym dniem. Po wielu miesiącach wytężonych prób i przygotowań spotkaliśmy się, aby wspólnie cieszyć się teatrem. Obejrzeliśmy 9 ciekawych sztuk, tylko jedna była w języku francuskim a pozostałe  w języku angielskim, który zdominował tegoroczny przegląd.     

Jurorzy zgodnie twierdzili, że poziom prezentowanych sztuk był bardzo wysoki, dlatego wybór najlepszej okazał się dla nich nie lada wyzwaniem. Trzy wyróżniające się sztuki zostały poddane drobiazgowej wręcz analizie  
i, wcale nie jednogłośnie, wybrano zwycięzcę.

I nagrodę zdobyło III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Młodzi artyści przenieśli nas w czasy amerykańskiej prohibicji i mrocznych interesów,  
o których opowiedzieli w bardzo dowcipny i przystępny sposób doskonale posługując się językiem angielskim. Warto dodać, że role męskie zostały świetnie odegrane przez młode aktorki.

II nagrodę wywalczyło IV Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, które na warsztat wzięło szekspirowską historię miłosną. Jednak Romeo i Julia to bohaterowie na wskroś współcześni, a miejscem akcji jest szkoła, czyli miejsce jak najbardziej naturalne dla młodych ludzi. Jury doceniło autorski pomysł, a także przemyślany i dopracowany sposób przedstawiania znanej wszystkim nam historii.

III nagroda przypadła w udziale I Liceum Ogólnokształcącemu  
w Rzeszowie, które sięgnęło po tekst mistrza polskiego dramatu Sławomira Mrożka prezentując angielską wersję Serenady. Tym razem przenieśliśmy się na Dziki Zachód i byliśmy świadkami awantury w kurniku, gdzie rozkrzyczane a jednocześnie uwodzicielskie kury musiały oprzeć się urokowi lisa. Na szczęście, a może niestety, nad wszystkim czuwał kogut.

Urokowi lisa, w którego rolę brawurowo wcielił się Jakub Froń, uległo również jury i przyznało mu nagrodę dla najlepszego aktora, a kurę – Maję Sołtyską uznano za najlepszą aktorkę. Oprócz nagród głównych przyznano wiele wyróżnień, nawet za role drugoplanowe i epizodyczne. Dzięki hojności naszych sponsorów udało się odpowiednio nagrodzić wszystkich wyróżnionych.   

Uczestnicy Festiwalu mogli również wziąć udział w warsztatach aktorskich, które specjalnie dla nich poprowadzili doświadczeni aktorzy: Ewa Mrówczyńska, Jan Jerzy Połoński oraz Kornel Pieńko. Warto wspomnieć, że Teatr Maska zaprasza na warsztaty i szkolenia  przygotowane specjalnie z myślą o nauczycielach, którzy opiekują się grupami teatralnymi.

XVII Festiwal Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych był drugim już Festiwalem w nowej odsłonie, a zaangażowanie i entuzjazm młodzieży  
i nauczycieli, którzy wspólnie rozwijają swoje pasje utwierdza nas 
w przekonaniu, że jest to przedsięwzięcie potrzebne i pożyteczne.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pracowały przy organizacji Festiwalu, zwłaszcza że pracowały za przysłowiowe dziękuję, dlatego jeszcze raz serdecznie im DZIĘKUJĘ.

Do zobaczenia za rok
Aneta Pastuszak

Organizatorzy

Slider

Patronat honorowy

Image is not available
Image is not available

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Slider

Patronat medialny

Slider

SPONSORZY

Slider